תפריט ראשי:

חיפוש באתר:

קטגוריות

ארכיון

כלים

Wind Of Change

איך להתמודד עם ילדים בחופש הגדול

הילדים זרוקים שעות מול הטלויזיה?
הילדים רבים בינהם בגלל שעמום וחוסר מסגרת?
אתם מותשים, חשבון הבנק מרוקן ונשאר עוד חצי חופש?


להלן כמה טיפים שיעזרו לכם להתמודד עם החופש הגדול

טעות רווחת של הרבה הורים היא שבאחריותכם להעסיק את הילדים כדי שלא יהיה להם משעמם. זו טעות מפני שהיא גורמת לילדים להיות עוד פחות עצמאיים ולא לקחת אחריות על החיים שלהם בעתיד. במקום זה תנו לילדים להציע ולבחור בעצמם מה לעשות בחופש וזאת בתוך מגרש של גבולות שאתם תגדירו מראש כמו תקציב, רעיונות שלא יסכנו אותם ומסגרת הזמן שלכם.  ככל שהילדים יהיו מעורבים בבניית התוכנית וההצעות כך מידת ההצלחה.

כדאי לבנות מסגרת שבועית שתיתן לילדים תחושת ביטחון ואיזון , שחשובים כל כך לילדים ומופרים בחופש. למשל יום אחד מזמינים חבר/ים הביתה, יום אחד הולכים לחבר/ים, יום אחד סבתות או לחילופין ללכת עם אחד ההורים לעבודה (אם אפשר לתת להם עבודה פשוטה לביצוע), יום אחד בריכה , ים או פעילות אחרת בחוץ (אפשר להתארגן כמה הורים בתורנות) ויום אחד לרביצה מול הטלויזיה.

מבחינת התכנים להלן כמה רעיונות :

  1. פעילות גופנית מאד חשובה לגוף ולנפש עבור ילדים וגם פורקת אנרגיה מיותרת ותסכולים שמצטברים בחופש בגלל העדר מסגרת. כדאי לשלב כמה שיותר פעילות פיזית כמו משחקי כדור, אופנים, גלגיליות, יציאה לסיבוב ארוך עם הכלב, ריקודים עם מוסיקה שהם יבחרו וישמיעו, אפשר להקדיש יום שלם להוריד שירים מהאינטרנט, ליצור כוראוגרפיה. אפשר לרקוד בסלון ולצלם את עצמם.
  2. פעילות יצירתית כדאי לתת לילדים לארגן במידת האפשר (לבד או עם הנחיה מנימאלית שלכם או לבקש מהילדים הבוגרים לארגן בתשלום צנוע) כמו עיסת ניר, ציורים, צביעה על בריסטולים גדולים, או על בדים ישנים, עבודות גבס, קולאג'ים מעיתונים ישנים, לביים הצגה או לכתוב סיפור שאותו יציגו להורים בסוף החופש, תחפושות, יום אישה (בגדים, איפור וכד') שיוכלו גם לצלם ולהכין אלבום בסוף החופש. כדאי להגדיר איזור בבית שיוקדש לפעילות ויפונה מרהיטים וחפצים ע"י הילדים כל בוקר.
  3. פעילות "יצרנית" ילדים אוהבים לקבל אחריות, להיות משמעותיים ולתרום- כשזה נעשה בצורה נכונה, מכבדת ותוך שיתוף איתם והסבר על התרומה. אפשר לנצל את החופש לעבודות בגינה, לסדר את המחסן או ארונות בבית, לצבוע חפצים ורהיטים ישנים, לשמור על האחים הקטנים או להעסיק אותם (בתשלום צנוע), לשמור ולהאכיל בעלי חייים שהמשפחות שלהם יצאו לנופש, לעזור בבישול למשל לקלף ולשטוף ירקות, לתייק חשבונות ועוד.

הערות חשובות

1.חודשיים זה המון ימים ושעות ולא ניתן יהיה למצא תעסוקה מלאה מועילה לכולם. נסו קצת גם לשחרר ולאפשר להם גם זמן לפורקן כמו לישון עד מאוחר וגם לרבוץ מול הטלוזיה והמחשב כל עוד זה בגבול הסביר.

2.להבין שהילדים שלכם לא ישתנו משמעותית בקיץ… אם ילדכם הוא לא חברותי, לא ספורטיבי ולא עצמאי- החופשה תהיה תקופה לא פשוטה בכלל. הורים שטיפחו במהלך השנה את הקשר עם הילדים ואת העצמאות שלהם (מה שאני ממליצה לעשות), יהנו מהתוצאות בקיץ. ליתר אני ממליצה להגדיר יעדים קטנים ואפשריים ליישום כמו "בוא תגדיר יום אחד שבו אתה עושה משהו אחר חוץ מטלויזיה".

גבולות – חשובים תמיד וגם בקיץ. השקיעו מחשבה ב 2-3 גבולות שהכי חשוב לכם שיתקיימו בחופש , כמו למשל "אם אתם מרביצים אנחנו סוגרים את הטלויזיה/מחשב" ואז לעשות זאת בהתמדה ולא להיבהל .אם הם יהיו משועממים, ככה אולי הם ימצאו תעסוקה אחרת בעצמם. להגדיר למשל שבסוף כל יום מסדרים את כל הבאלגן ואז הולכים לאכול גלידה או מכינים פופקורן וכד'.

חשוב לציין שבמשפחות מסויימות לא ניתן להשיג שיפור רק מקריאת המאמר ולכן אני ממליצה להעזר במאמן או יועץ משפחתי

בהצלחה ! לתגובות בטי חנוכי זמיר, מאמנת ומנחת סדנאות   betty@windofchange.co.il ,   www.windOfChange.co.il

לפרטים ורישום לסדנת 4 טעימות הכוללת כלים רבי עוצמה להתמודדות עם כל תחומי החיים הורות, זוגיות ובתחום התעסוקתי

https://www.windofchange.co.il/%D7%97%D7%9D-%D7%9E%D7%9F-%D7%94%D7%AA%D7%A0%D7%95%D7%A8-%D7%A4%D7%A2%D7%99%D7%9C%D7%95%D7%99%D7%95%D7%AA-%D7%95%D7%94%D7%95%D7%93%D7%A2%D7%95%D7%AA