תפריט ראשי:

חיפוש באתר:

קטגוריות

ארכיון

כלים

Wind Of Change

סמכות הורית. איך להציב גבולות לילדים?

מרגישים שאיבדתם שליטה על הילדים? שהם לא מקשיבים לכם? הילדים לא הולכים לישון בזמן? מבלגנים את הבית ולא מוכנים לסדר? אתם מרגישים כמו 'כספומט'? ייתכן ואיבדתם את הסמכות ההורית. מדוע חשוב להציב גבולות לילדים? ואיך עושים את זה?

מדוע חשוב להציב גבולות? הורים שמציבים גבולות, מעניקים לילדים תחושה של רשת ביטחון המגנה עליהם. הסיבה היא שילדים חווים עצמם ברמה הפסיכולוגית כחלשים, בגלל התלות ההשרדותית שלהם בהורים כדי להתקיים (הגנה, הזנה וכד')  בהעדר גבולות- כאשר "הכול אפשרי" , כשההורים מאפשרים לילדים לשלוט בהם, כשהילדים לא משלמים מחירים על התנהגות תוקפנית או לא מתחשבת – הילדים מרגישים שאין מי שמגן עליהם ושהעולם הוא מקום תלוש וחסר כללים. מצב זה גורם לחוסר ביטחון ותסכול ולפעמים גם בעיות בתפקוד.

כיצד מציבים גבולות? גבולות הם רשימה של כללים וחוקים שתרצו ליישם בביתכם, אותם יש להגדיר מתוך שיקול דעת ומחשבה מעמיקה ולא בעת מריבה או כעס.

  1. מומלץ לבחור מס' קטן של כללים, אלו החשובים לכם ביותר, אשר מייצגים את הערכים המרכזיים שתרצו ליישם בביתכם לדוגמה: נתינה, התחשבות, הקשבה לזולת, סבלנות, עזרה הדדית וכד'.
  2. רשימת הכללים צריכה להיות מתורגמת להתנהגות שנדרשת מהילדים (במקום סיסמאות) דוגמה לגבולות : בבית שלנו מדברים במקום להרביץ, בבית שלנו כל אחד מפנה את צלחתו בסיום הארוחה או אוסף את הצעצועים, כשאימא מדברת בטלפון ממתינים בסבלנות ולא מתפרצים וכד'.
  3. חשוב להגדיר מראש כיצד תגיבו בזמן הפרת הגבולות כמו "לא נעים לי לשחק עם מי שמרביץ", "כדי לקבל צופר צריך להרגע ולהפסיק להשתולל בחנות", "כשתאסוף את הצעצועים, רק אז נמשיך למשחק הבא" וכד'.
  4. חשוב לציין שהערכים והכללים מחייבים קודם כל  אתכם, ההורים. אחרת, זה לא יעבוד, מאחר והלמידה המרכזית של הילדים מושתתת על חיקוי. במידה והורה אוכל גא'נק, מתפרץ לדברי האחר או מזלזל בחבר – אין לצפות שהתנהגותו של ילדו תהיה שונה.
  5. לאחר שהחלטתם על מערכת הכללים והתגובות, יש להציג אותם בפני הילדים בשיחה משפחתית רגועה ונינוחה, נניח בזמן ארוחה (לא כאשר הילדים עייפים ובשום אופן לא אחרי מריבה או קונפליקט).
  6. אכיפה– זהו השלב החשוב ביותר וחשוב לעשות זאת ללא כעס. זכרו שמטרת הגבולות היא להגן על הילדים ולהעניק להם סביבה בריאה לגדול בה ולא להעניש או לנקום בילדים.
  7. התמדה ועקביות – המשימה הקשה ביותר היא להתמיד בנושא הגבולות. בהעדר התמדה נשיג את התוצאה ההפוכה, כלומר הילדים יהיו עוד פחות ממושמעים. לפיכך חשוב להתחיל בכללים החשובים ביותר ולהתעקש ליישם אותם.

הערה- כדי לגדל ילדים בצורה בריאה נדרש לתת עוד דברים מלבד גבולות כמו הקשבה, הכלה, פעילויות משותפות ועוד ועל כך בטורים הבאים.

בהצלחה !

לתגובות betty@windofchange.co.il

בטי חנוכי זמיר יועצת, מאמנת ומנחת סדנאות www.windOfChange.co.il

054-42616110 , 054-4815725