תפריט ראשי:

חיפוש באתר:

קטגוריות

ארכיון

כלים

Wind Of Change

האם אתה באמת חופשי?

האם בחרת את העיסוק המקצועי שלך ממקום חופשי או כדי שהאמא הפולנייה שלך תהיה מרוצה? האם אתה ממשיך להגיע כל בוקר למקום עבודה שאתה לא אוהב, רק בגלל שאתה צריך את הסטטוס החברתי והנוחות שהוא מספק לך? האם אתה קונה לילדים שלך את כל מה שהם מבקשים למרות שהם לא צריכים ונכנס למינוס מטורף בגלל שאתה פוחד מהתגובות שלהם או חווה רגשות אשם בהורות שלך? האם אתה מכור למותגים שאתה בכלל לא צריך ומרגיש חסר ביטחון בלעדיהם? כמה פעמים ביום אתה אומר אין לי בריירה …?

כולנו יצאנו ממצריים לפני שנים רבות וכולנו חיים במדינה דמוקרטית, אבל…האם אנחנו באמת חופשיים? איך יודעים …?

כאשר רגש או דפוס מסויים כמו פחד, הרצון שאחרים יהיו מרוצים, המחשבה "מה יגידו", רגשות אשם או השתוקקות כלשהי- יוצאים משליטה ומנהלים אותך, אתה מאבד את חופש הבחירה. כאשר דפוס רגשי יוצא משליטה, אפילו דפוס חיובי כמו נתינה ועזרה לזולת, הדבר דומה למחלת הסרטן. כידוע כדוריות לבנות מגינות על הגוף שלנו מפני זיהומים ומצילות את חיינו, אבל…כאשר הן מתרבות בלי שליטה (מחלת לוקמיה) הן הורגות אותנו. רגש שיוצא משליטה ומנהל אותך "הורג אותך" במובן של להיות אדם חופשי ובוחר.

הרמב"ם דיבר על איזון ומידתיות כתכונה של אלוהים. ככל שניישם אותם יותר בחיינו, כך נחווה יותר סיפוק ושמחה. נתינה מפסיקה להיות ביטוי של אהבה, כאשר האדם הנותן מזניח את הצרכים שלו והופך להיות קורבן. אחריות כלכלית מפסיקה להיות כזו, כאשר אדם נאחז במקום עבודה שלא מתאים ליכולות ולצרכים שלו בגלל פחד ונוחות בכל מחיר. איזון ומידתיות הן מילות המפתח. להיות מודע ולשלוט על הרגשות השליליים, במקום לתת להם לנהל אותנו הם היסוד של חיי חירות.

האם אתה יכול לשלוט על הפחד שלך? האם אתה יכול לשלוט על הכעס שלך? איך יודעים? האם אתה יכול להתגבר על האגו שלך ולפעול בצורה שקולה ומאוזנת? האם אתה יכול להפסיק להתגונן מול מתקפה אמיתית או מדומה? האם אתה יכול להפסיק להיות קורבן? האם אתה יכול לסרב לפעמים לאנשים אחרים כשזה לא מתאים לך? באיזו מידה אתה יכול לשלוט בתמכרויות שלך לאוכל ,לכסף, למעמד או לסטטוס?

אם כן אז אתה מלך*. מלך נגזר מהמילה מלאכה, והמלאכה הכי משמעותית בחיינו היא להתגבר על האגו שלנו, כלומר לא לתת לו לשלוט בנו, אלא לשלוט בו. "אגו פראי הוא האוייב הכי גדול שלך בזמן שאגו מאולף הוא הידיד הכי גדול שלך"** אם זה לא יקרה אז תמשיך להיות עבד וחבל…

איך עושים מלאכות שיגרמו לנו להפסיק להיות עבד ולהתחיל להיות מלך? רוב האנשים לא יכולים לבד וצריכים עזרה מקצועית בנושא הזה. אני יכולה לומר שעם התמדה ותירגול התוצאות מעולות. אני אגב, מלמדת את זה בסדנאות שלי ואחד על אחד וכל אחד יכול ללמוד! גם אני עשיתי שינויים מרחיקי לכת בעניין הזה.

ולפני שנסיים שאלה נוספת האם אתה חופשי להפסיק לחשוב…? האם אתה מכיר מצב של "לא לחשוב ולו לכמה דקות… ? אם לא סימן שהמחשבות שלך שולטות בך ולא להפך. "אני חושב משמע אני קיים" הוא אחד השקרים הגדולים שנאמרו בהיסטוריה. החוויות האנושיות המרוממות ביותר כמו אהבה, חמלה, מוסיקה ואמנות הן לא מצבי חשיבה. מצב של "לא לחשוב" או מצב של הוויה הוא מצב תודעתי אותו אנחנו מתרגלים בזמן מדיטציה על מנת לשלב אותה בחיינו. ***מהי הוויה? על כך בפעם אחרת, רק שימו לב שהמילה הוויה מכילה את אותיות השם בסיכול אותיות..(יהווה) יש הרבה סודות וקסמים בשפה העברית. לא סתם נבחרנו להיות עם סגולה.בהצלחה !

בטי חנוכי זמיר

יועצת ומאמנת  משפחתית ותעסוקתית ומנחת סדנאות

מייל  betty@windofchange.co.il

לקבלת סרטונים, טורים ומאמרים חינם שלח/י עכשיו את הפרטים שלך וקבל/י במתנה "רישיון נהיגה לחיים טובים" 10 טיפים לחיי הגשמה

  שם *

  דואר אלקטרוני *

  הערות

  *מלך ומלאכה – ציטוט מתוך הסדנאות של פתי בראל יועצת בארגונים

  ** אגו פרי ומאולף – משפט בודהיסטי עממי

  *** הבהרה לגבי מחשבות- אינני סוברת שאנחנו רוצים או יכולים לוותר על חשיבה ולהוציאה מחיינו. התירגול הוא לראות ביכולת החשיבה ככלי נוסף שעומד לרשותנו ולהחליט מתי להשתמש בו ומתי לא.